Szkoła Liderek Rozwoju Lokalnego – Rokosowo 24-25.08.2012
13 Pań brało udział w I części szkolenia dla LGD "Wielkopolska z Wyobraźnią" w ramach Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego organizowanego przez Regionalny Sekretariat Krajowej Sieci Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Warsztaty odbywały się w Ośrodku Integracji Europejskiej w Rokosowie 24-25 sierpnia 2012 r., gdzie w murach XIXwiecznego zamku oraz otaczającym go pięknym ogrodzie "nasze" Liderki uczyły się, że: "Liderowanie to działanie, nie stanowisko" i doskonaliły warsztat inspirującego przywództwa. Zajęcia prowadziła Pani Aneta Murakowska. Trenerka z wieloletnim doświadczeniem, właścicielka CreativeMedia wizerunek-doradztwo-szkolenia, doradca personalny, trener biznesu i menager zarządzania zasobami ludzkimi.
Dzień pierwszy zaczął się od określenia zasad współpracy oraz integracji uczestniczek szkolenia. Następnie każda z Pań miała okazję na podstawie analizy swoich zachowań i stylu komunikacji oraz krótkiego testu przygotowanego przez prowadzącą określić swój typ (emocjonalny, pomysłodawca, analityk czy też zadaniowiec). Określenie tego kto jest jakim typem i próby określania typów dla ludzi, z którymi współpracujemy oraz mamy kontakt w życiu codziennym jest niezwykle pomocne, żeby umieć z daną osobą właściwie się porozumieć. Każdy bowiem w inny sposób może odczytywać te same słowa czy sygnały.
Po obiedzie i krótkiej przerwie na spacer oraz pozwiedzanie okolicy, Liderki w ramach dobrych praktyk spotkały się z panią Izabellą Szablewską ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych INGA ze Śmigla. Panie uważnie słuchały i nabierały pewności, że jeśli ma się chęci do działania, to naprawdę wiele można zrobić nawet w swoich niewielkich miejscowościach.
Podsumowaniem pierwszego dnia była wizyta kosmetyczki, wizażystki, stylistki ze Studia Piękności w Rawiczu, dzięki której Panie miały okazję nauczyć się wykonywania prostego makijażu krok po kroku oraz doboru właściwych dla swojego typu urody części garderoby.
Drugiego dnia posilone śniadaniem Liderki podczas ćwiczeń – rozwiązywania zagadek kryminalnych, doskonaliły nowe umiejętności oraz starały się wykorzystywać zdobytą poprzedniego dnia wiedzę. Panie uczyły się dobrze porozumiewać w zespole oraz słuchać tego co mają do powiedzenia inni, żeby w przyszłości znajdować wspólny język także w organizacjach, w których działają.
Warsztaty zakończyły się rozdaniem zaświadczeń o ukończeniu szkolenia. Zadowolone Panie dziękowały trenerce prowadzącej zajęcia oraz Pani Jadwidze Stefańskiej z Regionalnego Sekretariatu KSOW w Poznaniu, która czuwała nad uczestniczkami Szkoły Liderek.
II część Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego poświęcona zagadnieniom prawnym związanym z zakładaniem oraz funkcjonowaniem organizacji już 26-27 października 2012 r.