Przypomnijmy, że celem projektu jest aktywizowanie kobiet na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz wsparcie tworzenia i rozwoju organizacji pozarządowych na obszarach wiejskich. Udział w Szkole Liderek Rozwoju Lokalnego daje możliwość profesjonalnego przygotowania, dzięki któremu życie społeczne w wioskach i miasteczkach może nabrać większego rozmiaru, być ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące.
Pierwszy cykl zajęć dla liderek z naszego obszaru odbył się w sierpniu tego roku i dotyczył „liderowania jako działania”. Tym razem do Ośrodka Integracji Europejskiej w Rokosowie udało się dwadzieścia pań, które zapoznały się z prawnymi zagadnieniami działania organizacji pozarządowych na terenach wiejskich, dowiedziały się o podstawach ich funkcjonowania, formach, sposobach zakładania oraz podstawach księgowości.

Przybyłych na szkolenie przywitała pani Anna Marciniak z Urzędu Marszałkowskiego, a później głos zabrał radca prawny, na co dzień współpracujący z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu – pan Maciej Witkowiak. Wszystkie uczestniczki z ciekawością chłonęły przekazywaną wiedzę i czynnie współpracowały z prowadzącym wykłady. Warsztaty uwieńczyło spotkanie z Panią Julią Sawicką, przedstawicielką Fundacji Edukacyjnej „Pro Musica” oraz koncert jazzowy jako przykład efektów działania organizacji pozarządowej. Drugiego dnia po części wykładowej pan Maciej Witkowiak wręczył wszystkim uczestniczkom certyfikat ukończenia szkolenia.


W 2010 roku Departament Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w imieniu samorządu Województwa Wielkopolskiego podjął inicjatywę utworzenia Szkoły Liderek Wiejskich działającą na terenie województwa wielkopolskiego. Chcieliśmy wykorzystać potencjał, który drzemie w kobietach – liderkach wiejskich na terenie obszarów wiejskich, aktywizować je do działania i pokazać, że warto realizować swoje marzenia. Szkoła cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Współpracujemy w tym zakresie z Lokalnymi Grupami Działania i one razem z nami tworzą różne projekty. Kobiety uczestniczący w szkole liderek nauczyły się, jak zakładać stowarzyszenia, jak tworzyć grupy odnowy miejscowości, jak tworzyć Koła Gospodyń Wiejskich, pomagamy im realizować projekty, pokazujemy jak to zrobić, udzielamy porad prawnych, porad księgowych, finansowych i to wszystko powoduje, że one działają prężnie, zmieniają wizerunek wsi i ta wieś od tego momentu staje się nie tylko miejscem do pracy ale także pięknym miejscem do życia – podsumowuje inicjatywę pani Emilia Dunal Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.