Dzieciom i młodzieży, które uganiają się dziś za piłką, pewnie trudno będzie uwierzyć, że były czasy, gdy prawdziwa piłka futbolówka była towarem luksusowym. Nasi dziadkowie na szczęście byli pomysłowi i rozgrywali mecze czym tylko się dało. Szczytem marzeń była fachowo uszyta szmacianka najczęściej z prześcieradeł, czapek czy ubrań, by wypchać nimi piłkę. Przy użyciu właśnie takiej piłki został rozegrany mecz finałowy imprezy pod nazwą ”Historia piłki nożnej na tle wydarzeń historycznych na terenie LGD”, która odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim. Przed tym wydarzeniem Stowarzyszenie ogłosiło konkurs na projekt piłki szmacianki. Spośród prac, które do nas napłynęły nagrodziliśmy cztery. Przyznaliśmy dwie pierwsze nagrody: Zuzannie Golejewskiej i Annie Mrzywce z Gimnazjum w Pogorzeli, natomiast wyróżnienia otrzymały: Magdalena Klarzyńska i Aleksandra Robak – także z Gimnazjum w Pogorzeli. Dwoma zwycięskimi „projektami” rozegrane zostało spotkanie dwóch najlepszych drużyn turnieju, które ubrane były w stroje retro. W czasie imprezy lokalne kluby mogły pochwalić się swoimi osiągnięciami sportowymi. W salach koźmińskiego liceum odbywały się prezentacje najstarszych pamiątek i zdjęć klubów sportowych działających na terenie LGD: Lwa Pogorzela, Białego Orła Koźmin Wlkp. oraz Wisły Borek Wlkp.

Sama impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 a otworzyli ją prezes LGD Stowarzyszenie „Wielkopolska z Wyobraźnią” – Sławomir Szyszka oraz dyrektor I Liceum – Barbara Opielewicz. Po części oficjalnej drużyny piłkarskie udały się na salę gimnastyczną natomiast drużyny młodzieżowe biorące udział w grze terenowej przeszły do auli, by wziąć udział w teście z wiedzy na temat historii Powstania Wielkopolskiego i historii piłki nożnej. Po teście młodzież z Koźmina Wlkp., Pogorzeli, Rozdrażewa i Borku Wlkp. udała się w teren, by wystartować w grze terenowej przygotowanej przez harcerzy z koźmińskiego Hufca ZHP. Każda z drużyn została oznaczona nazwą historyczną: byli powstańcy wielkopolscy, Prusacy, Rosjanie, Austriacy i Polacy. Gra polegała na pokonywaniu trasy wyznaczonej przez organizatorów i odpowiadaniu na pytania znajdujące się na trasie. Dzięki temu uczestnicy poznali uroki zakątków Koźmina Wielkopolskiego. W grze liczyła się nie tylko wiedza, ale i także sprawność fizyczna. Jednym z punktów tej gry była strzelnica Koźmińskiego Bractwa Kurkowego, gdzie młodzież wzięła udział w zawodach strzeleckich.

Reprezentacja Gminy Borek Wlkp. w grze terenowej: Julia Gałczyńska, Konrad Gałczyński, Małgorzata Grzemska i Joanna Szymczak. Opiekun: Romana Palczewska.

Reprezentacja Gminy Rozdrażew w grze terenowej: Anna Koronna, Patrycja Stawowa, Malwina Marcisz, Joanna Waleńska, Lawinia Talaga, Aleksandra Musielińska. Opiekun Rafał Maćków.

Reprezentacja Gminy Pogorzela w grze terenowej: Bartosz Paterek, Kamil Nawrocki, Jakub Mróz, Damian Przybylski, Patryk Mikstacki, Filip Kokociński.

Reprezentacja Gminy Koźmin Wlkp. w grze terenowej: Jakub Osuch, Paulina Pauter, Małgorzata Mastalierz, Marcin Adamiak, Mateusz Witek, Barbara Warczak.

Reprezentacja Gminy Koźmin Wlkp. II w grze terenowej: Sebastian Kot, Agnieszka Obst, Paweł Zaworski, Marcin Burczyk, Donald Kukfisz.

W tym samym czasie co gra terenowa rozgrywany był turniej piłkarski z udziałem reprezentacji czterech gmin. Zarówno mecze eliminacyjne jaki sam pojedynek finałowy obfitowały w wyśmienite akcje i efektowne bramki. Przed i w trakcie turnieju każdy z uczestników powtarzał, że liczy się „integracja, jednak boiskowa rywalizacja musiała wyłonić zwycięzcę. U zawodników widać było wielkie zaangażowanie, motywację oraz walkę aż do ostatniego gwizdka sędziego. Nie brakowało spornych sytuacji, wymagających rozstrzygnięć sędziów, tego dnia role te pełnili zawodowi arbitrzy piłkarscy: Maciej Lewandowicz i Mateusz Helwich. W turnieju najlepsza okazała się drużyna z Borku Wlkp., która uplasowała się kolejno przed Rozdrażewem, Pogorzelą i Koźminem Wlkp. W przerwach między sportowymi potyczkami przeprowadzone zostały historyczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, które prowadził uczeń Liceum ubrany w historyczny strój Powstańca Wielkopolskiego. Największą wiedzą wykazał się Mateusz Lis z Koźmina Wlkp., który nagrodzony został przez wiceburmistrza Jarosława Ratajczaka.  Na uczestników imprezy czekała specjalnie przygotowana „Powstańcza grochówka”.


Wyniki turnieju:
Koźmin Wlkp. – Borek Wlkp. 1:6
Rozdrażew – Pogorzela 6:3
Koźmin Wlkp. – Rozdrażew 3:5
Pogorzela – Borek Wlkp. 2:5
Rozdrażew - Borek Wlkp. 1:2
Koźmin Wlkp. – Pogorzela 3:6

Klasyfikacja końcowa turnieju piłkarskiego:

1. Borek Wlkp.: Dawid Dopierała, Michał Kasprzak, Krzysztof Konieczny, Tomasz Konieczny, Tomasz Marszałek, Mateusz Osiewicz, Szymon Palczewski, Wojciech Schmitchen i Łukasz Stężycki.

2. Rozdrażew: Krystian Troszczyński, Fabian Wosiek, Tomasz Pluciński, Sebastian Chmielarz, Adam Szymczak, Jarosław Banaszek, Daniel Pluciński, Kamil Tracz, Tomasz Grobelny, Rafał Motyl.

3. Pogorzela: Michał Curyk, Mikołaj Curyk, Michał Sierszulski, Maciej Dorczyk, Mikołaj Szczepaniak, Wiktor Iliciński.

4. Koźmin Wlkp.: Jarosław Dykcik, Kamil Juskowiak, Kacper Walas, Mateusz Ginter, Tomasz Miedziński, Wojciech Buszyk, Mateusz Lis, Damian Kaźmierczak.


Na zakończenie sportowych zmagań odbył się mecz finałowy o mistrza szmacianki pomiędzy Borkiem Wlkp. i Rozdrażewem. Drużyny ubrane w sportowe stroje stylizowane na lata końca XIX i początek XX wieku rozegrały pojedynek przy użyciu prawdziwej piłki szmacianki. Znów lepsi okazali się piłkarze z Borku Wlkp., wygrywając 5:1. Mecz okazał się świetną okazją do śmiechu i zabawy zarówno na boisku, jak i poza nim. Mecz komentował pan Stefan Kaźmierczak, który wcześniej w ciekawy sposób opowiedział o historii piłki nożnej w naszym regionie i o KKS Biały Orzeł Koźmin Wlkp.
Na koniec wydarzenia, spędzonego mile w historyczno-sportowym klimacie, przyszedł czas na nagrodzenie uczestników turnieju i gry terenowej, podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w organizację turnieju, za przybycie oraz doping. Wszystko zakończyło się brawami i deklaracją organizacji kolejnych tego typu imprez.
Popołudniem w Pogorzeli odbyła się druga część imprezy - paintballowa gra terenowa o tematyce historycznej, w której wystartowali przedstawiciele z każdej gminy członkowskiej.